Проекти

Проекти и Национални програми

СУ „ХРИСТО БОТЕВ“ ПОСРЕЩНА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ ОТ ДИМИТРОВГРАД И СУНГУРЛАРЕ ПО НП „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“

    На 25, 26 и 27 март СУ „Христо Ботев“ отвори гостоприемно врати за учители и ученици от три български училища по Националната програма „Иновации в действие“. Посрещнахме представители на ПМГ „Иван Вазов“, Димитровград; ПЕГ „Иван Богоров“, Димитровград и СУ „Христо Ботев“, Сунгурларе. Гостите бяха посрещнати от Иван Стоянов – директор на СУ „Христо Ботев“, град Карнобат.
    Основната част от деловата програма започна с представяне на образователната среда в СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, подкрепяща иновативно и STEAM обучение. Гостите имаха възможност да наблюдават четири открити уроци, представящи нови методи на преподаване.
    Димитрина Равалиева представи Урок по Английски език на тема: Art. Beyond the Page and Canvas: The Power of True Stories in Adaptation /Изкуството. Отвъд страницата и платното: Силата на истинските истории в творчеството/ с ученици от IX и X клас.
    Урокът на Стефка Джендова-Танева с ученици от IX клас по Химия и опазване на околната среда бе на тема „Светът на рН: Изследване на киселинността и алкалността около нас“.
    „Вземане на решение – математически модели и психологически тенденции“ показаха чрез съвместно преподаване по Математика и Философия с ученици от XI клас Ганка Радев и Владимир Терзииванов.
   Третокласниците, под ръководството на Мария Иванова, запознаха гостите с иновацията на СУ „Христо Ботев“ „Екоприключения: Малки ученици – големи решения за зелено бъдеще“. Това стана чрез „Билково вълшебство“ – иновативен урок за практически дейности по ФУЧ „Практическа екология“, Модул „Билкова градина – с кошница за билки“.
    Чрез откритите уроци и инициативи бяха демонстрирани иновативни методи за преподаване, вкл. чрез интегриране на знания по различни учебни дисциплини. Използваните методи са насочени към развиване на: умения за работа в екип, развиване на критично и креативно мислене, умения за презентиране, контрол на времето, лидерство и адаптивност.
    Демонстрирани бяха игровият и действеният подход на „учене чрез преживяване“, методът на „обърната класна стая“, екипна работа на учениците, интегриране на технологии, вкл. изкуствен интелект в обучението и др. Представените иновативни уроци са различни по вид: изследователски урок, уроци по групи, урок на основа на метода на проектите, урок с използване на игрови ситуации. Те поставят акцент върху интердисциплинарното проектно-базирано обучение, демонстрират процеси, изискващи прилагане на знания и умения за създаване на полезни, ефективни крайни продукти, водещи до оригинални резултати.
    В откритите уроци и занятия учители и ученици демонстрираха и възможностите на иновативната образователна среда в СУ „Христо Ботев“, включваща физическа и технологична част, както и методите на преподаване, надграждащи традиционните методи и свързани с развиване на знания, умения, отношения в новия контекст на времето и пространството.
    Представените добри практики доказаха, че модерното образование е възможно, когато учителите съчетават традицията с новаторството и поставят ученика в центъра на учебния процес.

ТРЕТО ПОРЕД ОБУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ НА СУ „ХРИСТО БОТЕВ“ ПО ЕРАЗЪМ+

    Шестима учители от СУ „ Христо Ботев“ – Карнобат участваха в обучителни курсове в град Падуа, Италия, фокусирани върху умното и емоционално преподаване и  професионалното израстване на педагогическите специалисти.
    Проектът 2025-1-BG01-KA122-SCH-000326332  AI & SEL със спечелено финансиране по Програма Еразъм + даде възможност на две групи от по трима учители да внесат свежи знания в училищната общност. Обученията предложиха съвременни методи за използване на изкуствения интелект в класната стая и техники за регулиране на стреса и създаване на здрава емоционална среда в училище. Работният език беше английски.
    „Нашият курс се отличаваше със силно практическа насоченост.“, споделя Мата Янкова, учител по биология и здравно образование. „Вместо теоретични лекции, работихме активно с разнообразни приложения, базирани на изкуствен интелект, предназначени за различни образователни цели. Сред тях бяха инструменти за създаване на учебно съдържание, визуализации, интерактивни презентации, автоматизирани тестове, персонализирани учебни материали, както и приложения за подпомагане на оценяването и обратната връзка към учениците.“
    По време на обучението преподавателите са имали възможност да изпробват реални сценарии за използване на изкуствен интелект в класната стая. Работата в международна среда е допринесла за обмен на добри практики и идеи между колеги от различни европейски държави. Това е позволило да се разгледат различни подходи за интегриране на новите технологии в учебния процес, съобразени с възрастта на учениците и спецификата на отделните предмети.
    Според учителите, особено ценен аспект на курса е бил фокусът върху етичната употреба на изкуствения интелект в образованието. Обсъждани са били теми като защита на личните данни, критичното мислене, авторството и отговорното използване на AI инструменти от ученици и учители. Участниците в обучението са разгледали добри практики за насърчаване на дигитална грамотност и осъзнато използване на технологиите.
    „Придобитите знания и умения ще споделим с колегите в училище чрез вътрешни обучения и практически работилници, с цел устойчиво въвеждане на изкуствения интелект в образователната практика.“, казват педагозите Стоянка Богданова и Юлиана Гърбова.
    Не по-малко модерен възглед за съвременното образование е предложил курсът по социално-емоционално учене за учителите Стефка Джендова, Никола Петров и Димитрина Равалиева. Те твърдят, че са преоткрили радостта от професията. Изследванията показват, че мозъкът не може да възприема ефективно в състояние на страх или стрес. Когато децата разбират емоциите си, те по-рядко прибягват до агресия и затваряне в себе си. Обучението е поставило във фокуса си изграждането на по-дълбока връзка с децата, намаляването на стреса и предотвратяването на професионалното прегаряне.
    Чрез дискусии и ролеви игри преподавателите са усвоили техники за изграждане на социални умения в час, които учат на екипност и толерантност. „Акцентът беше върху това, което учителите трябва да чуват, когато учениците мълчат или се държат лошо. Мълчанието и агресията често са вик за помощ, който е разчетен и тълкуван неправилно.“, разказват участниците в курса. „В хода на работата бяха приложени техники за бързо овладяване на емоциите и определяне на граници в общуването.“
    Изводът, който те са направили е, че успехът на едно училище не се измерва само с оценките от ДЗИ, но и с устойчивостта и мотивацията на неговите учители. Преподавателят, който владее социално-емоционални умения не просто преподава предмет, а изгражда личности. Инвестицията в емоционалния климат в училище е пряк път към хармонична и мотивирана общност. Курсът по социално-емоционално учене е предложил цялостна стратегия как учителят да бъде не само източник на знания, но и емоционален ментор на своите ученици с прилагането на ролеви игри и техники за самоанализ.
    Предстои участниците в мобилността да представят опита си пред педагогическата колегия чрез организиране и провеждане на вътрешноквалификационни форми, открити уроци и ученически проекти. Настоящото обучение е трето поред за преподаватели от СУ „Христо Ботев“ по Програма Еразъм+.
    На 16.01.2026 г.  се проведе информационно събитие по Проект „Заедно за по-добро бъдеще“  по процедура BG05SFPR001-1.004 „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“ и се финансира от Програма „Образование“ 2021-2027 г., която е съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
    Основната цел на проектното предложение е насърчаване на позитивно отношение към разнообразието във всички области на човешкия живот, обхващане и успешно включване и трайно приобщаване на ученици от уязвими групи към училищното образование.
    Проектното предложение е насочено към подкрепа на интеркултурното образование чрез разнообразяване на формите и средствата на обучение.
    Чрез проектното предложение се цели:
    – подобряване на интеркултурната комуникация за учене в мултикултурна образователна среда в образователни институции с различна концентрация на уязвими групи;
    – осигуряване на равен достъп качествено образование и приобщаване на всеки един ученик;
    – равнопоставеност и недопускане на дискриминация;
    – съхраняване на културното многообразие и приобщаване чрез българския език;
    – запазване и развитие на българската образователна традиция;
    – хуманизъм и толерантност;
    – ориентиране към интереса и мотивацията на всеки един ученик, ;
    – насърчаване на ефективни мултикултурни общности в образователните институции сред участниците в образователния процес и взаимодействието със заинтересованите страни;
    – формиране на национално и гражданско самосъзнание и на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езикова и религиозна идентичност на всеки участник в проектното предложение;
    – усвояване на знания за различни измерения на културните идентичности и основни характеристики на интеркултурните отношения, формиращо позитивно отношение към разнообразието на всички области на човешкия живот, както и умения и нагласи за взаимодействие в мултикултурна среда;
    – предоставяне на разнообразие от форми и средства на обучение, чрез които учениците да развият своите компетентности, знания, умения, нагласи и ценности;
    – преодоляване на негативни стереотипи и нагласи.
    Проектът ще се  реализира от три училища: ОУ „Светлина“ – село Тополица, общ. Айтос, ОУ „Иван Вазов“ в с. „Русокастро, общ. Камено и Средно училище „Христо Ботев“ – Карнобат. Идеята е чрез култура, наука и спорт да се утвърди интеркултурното образование и солидарна подкрепа, основани на толерантност и хуманизъм.
    Проектът ще се реализира в рамките на 18 месеца.
    Целта е с формиране на групи по интереси в областта на дигиталните умения, фолклора, театрално, певческо и танцово изкуство, зелени технологии и спорта във всяко едно училище да се постигне по-задълбочено обогатяване на познанията по български език, приобщаване на малцинствените групи и намаляване на сериозния риск от ранно отпадане от училище. Сред най-вълнуващите инициативи са посещения в различни културни институции, екскурзии с образователна цел, съвместни инициативи между трите училища и състезания. Стойността на проекта е 143514,62 евро.
    Средствата за реализацията са осигурени по процедура BG05SFPR001-1.004 „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“ се финансира от Програма „Образование“ 2021-2027 г., която е съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Процедурата е насочена към социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности, като част от Приоритет 1: „Приобщаващо образование и образователна интеграция“.

ВТОРИ ЕТАП НА МАЙСТОРСКИТЕ КЛАСОВЕ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА "КВАЛИФИКАЦИЯ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ" ОРГАНИЗИРА СУ "ХРИСТО БОТЕВ" – ГРАД КАРНОБАТ

    На 17 ноември в СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, се проведе втори етап на  Дейност 11.1.3. „Майсторски класове с тематична насоченост към подходи за формиращо оценяване и преподаване в контекста на НВО и ДЗИ и преподаване, насочено към повишаване на четивната грамотност на учениците за придобиване на умения за извличане на информация по качествен начин и нейното обработване и анализиране при вземането на решения; местни модели за повишаване на резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците.“, по НП „Квалификация на педагогическите специалисти“, Модул 1 „Подкрепа на новоназначени учители и директори. Продължаваща квалификация за повишаване на компетентностите на учители, директори и други педагогически специалисти. организиране и провеждане на форуми и конференции за представяне на добри практики, анализи от изследвания, мотивация и информация за възможностите за професионалното развитие на учители, директори и други педагогически специалисти“.
    Официални гости на събитието бяха г-жа Гюлшен Еминова – старши експерт Квалификация на педагогическите специалисти и г-жа Веселка Тодорова – старши експерт по Обществени науки, гражданско образование и религии.
    В рамките на втория етап участниците в майсторските класове представиха своя опит от прилагането на новите подходи в класната стая, споделиха конкретни ситуации, впечатления и резултати. Ръководителите на класовете – Ганка Радева, Мата Янкова, Владимир Терзииванов, Мария Чанева, Стефка Вълкова и Георги Неделчев – изразиха удовлетворение от мотивацията, професионализма и ангажираността на учителите.
    В края на обучението г-жа Еминова поздрави участниците, благодари за споделените практики и връчи сертификати на ръководителите и всички участници.
    С провеждането на втория етап на Майсторските класове СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, още веднъж утвърди своя стремеж към подкрепа на качественото преподаване и професионалното развитие на педагогическите специалисти. Събитието доказа значението на споделения опит, съвместната работа и иновативните методи като ключови фактори за подобряване на резултатите и за повишаване на качеството на обучение на децата и учениците. Инициативата остави силно усещане за общност, професионализъм и желание за устойчив напредък в образователната практика.

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
„КВАЛИФИКАЦИЯ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ “
МОДУЛ 1 „ПОДКРЕПА НА НОВОНАЗНАЧЕНИ УЧИТЕЛИ И ДИРЕКТОРИ. ПРОДЪЛЖАВАЩА КВАЛИФИКАЦИЯ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ НА УЧИТЕЛИ, ДИРЕКТОРИ И ДРУГИ ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛИСТИ. ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ФОРУМИ И КОНФЕРЕНЦИИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДОБРИ ПРАКТИКИ, АНАЛИЗИ ОТ ИЗСЛЕДВАНИЯ, МОТИВАЦИЯ И ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА УЧИТЕЛИ, ДИРЕКТОРИ И ДРУГИ ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛИСТИ“ Дейност 11.1.3. „Майсторски класове с тематична насоченост към подходи за формиращо оценяване и преподаване в контекста на НВО и ДЗИ и преподаване, насочено към повишаване на четивната грамотност на учениците за придобиване на умения за извличане на информация по качествен начин и нейното обработване и анализиране при вземането на решения; местни модели за повишаване на резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците.“

МАЙСТОРСКИ КЛАСОВЕ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА “КВАЛИФИКАЦИЯ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ” 
ОРГАНИЗИРА СУ “ХРИСТО БОТЕВ” – ГРАД КАРНОБАТ
     На 27 октомври СУ „Христо Ботев“, град Карнобат отново отвори широко и гостоприемно вратите си за близо 90 учители от Бургаска област. В рамките на Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ се проведоха серия от майсторски класове, насочени към повишаване на професионалните компетентности на учителите и насърчаване на иновациите в образователния процес. Събитието събра педагогически специалисти от различни училища, които имаха възможност да обменят опит, да усвоят нови подходи и да се запознаят с добри практики в областта на съвременното образование.
     Участниците бяха приветствани от Иван Стоянов – директор на СУ „Христо Ботев“, град Карнобат, който представи ръководителите на майсторските класове и поздрави официалните гости: Валентина Камалиева – началник на РУО-Бургас; Гюлшен Еминова – старши експерт Квалификация на педагогическите специалисти; Павлина Алексиева – старши експерт по Физическо възпитание и спорт и Слава Гиздова-Петкова – старши експерт по Български език и литература.
     В четири майсторски класове шестима учители от СУ „Христо Ботев“, град Карнобат представиха прилагането на съвременни методи и педагогически практики, както и умения за ефективно преподаване.
     Ганка Радева – главен учител и преподавател по математика, разработи темата: „Към успеха на НВО по математика: Интегриране на формиращото оценяване и ефективното преподаване в 7. клас.“, с акценти върху практическа приложимост и употреба в класната стая; диагностика на пропуските и адаптиране на преподаването; развитие на самостоятелност и метапознание у учениците; намаляване на стреса и повишаване на увереността.
     „Създаване на трайни възприятия у учениците чрез силата на текста и изкуството“ бе темата на Мария Чанева – главен учител, преподавател по изобразително изкуство, технологии и предприемачество и Стефка Вълкова – старши учител по български език и литература. Пред своите колеги от областта те споделиха авторски упражнения и ресурси, подходящи за развиване на социално-емоционалната интелигентност у учениците в контекста на литературата и изкуствата и представиха методите съвместно преподаване и учене чрез преживяване в открит урок с ученици от прогимназиален етап.
     Добри практики и учебни ресурси, полезни при работата по развитие на критичното мислене на учениците споделиха по време на съвместно преподаване (наука и философия) с ученици от гимназиален етап Владимир Терзииванов и Мата Янкова. Темата, която те разработиха бе: „Критичното мислене в научния метод – връзки между биология, химия и философия“.
     „Спортът като средство за развитие на стратегическо и критично мислене“ бе темата на майсторския клас на Георги Неделчев – учител по физическо възпитание и спорт. По време на открития урок с ученици от прогимназиален етап бяха споделени учебни ресурси, подходящи за развиване на стратегическо и критическо мислене у учениците в контекста на спортната дейност.
     Лекторите представиха теоретични постановки по представените методи, изнесоха открити уроци и проведоха практически насочени работилници и демонстрации, които включваха ученици от различни класове на училището и позволиха на участниците учители активно да се включат в дейностите, да споделят опит и да разработят конкретни идеи за прилагане в собствената си практика.
     Участниците оцениха високо възможността за професионален обмен, мотивацията и вдъхновението, които получиха по време на обучението. Те споделиха, че подобни инициативи са изключително ценни за развитието на педагогическата общност и за повишаване качеството на образованието.