Новини

    На 22 ноември педагогически специалисти от цялата Бургаска област отново се събраха в СУ „Христо Ботев“, град Карнобат, за да участват във втория етап на майсторските класове по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“.
Преди месец учители от СУ „Христо Ботев“ представиха пред колегите си от региона съвременни методи, педагогически практики и умения за ефективно преподаване, придобити от участие в международни и национални проекти, форуми и обучения. Сега в присъствието на Гюлшен Еминова, старши експерт по квалификация на педагогическите специалисти в РУО-Бургас, колегията сподели резултатите от приложението на наученото.
    „Ние като учители имаме нужда от това споделяне, от тази свързаност и опознаване. Колегията има нужда да приема себе си като общност и като хора, които не са сами в работата си. Това събитие отвори общността и показа, че тя може да работи много по-добре в класната стая на всеки един от нас. Отделени ние имаме силите си, но когато сме в общност, тези сили многократно се увеличават. Вярвам, че това ще продължи. Вярвам, че всеки от нас има какво да покаже на другите“ – каза Иван Стоянов – директор на СУ „Христо Ботев“-Карнобат. Той връчи сертификати на обучителите в майсторските класове: Адриана Койчева, Владимир Терзииванов, Ганка Радева, Димитрина Равалиева, Мария Иванова, Мария Янева, Семра Куриева и Стефка Джендова-Танева.

НАД 130 УЧИТЕЛИ ОТ БУРГАСКА ОБЛАСТ СЕ ОБУЧАВАХА В СУ “ХРИСТО БОТЕВ”

     В майсторски класове по Национална програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на 24.10.2024 г. учителите от СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат споделиха своя професионален опит и знания за модерно и качествено образование с колегите си от региона. Бургаска област е лидер в споделянето на добри педагогически практики чрез организирането на най-много майсторски класове по Националната програма на Министерството на образованието и науката. Регионът излиза начело с 15 майсторски класа, което отразява културата на сътрудничество и обмен на опит между учителите в областта, както и устойчивостта на образователната система в региона.
     Впечатляващо е, че най-голям брой от тези майсторски класове се провеждат в СУ “Христо Ботев” – Карнобат, което е показател за водещата роля на училището в процеса на развитие и разпространение на иновативни методи на обучение.
В шест майсторски класа в обучително-практическите сесии осем учители представиха прилагането на съвременни методи и педагогически практики, както и умения за ефективно преподаване, придобити от участието на педагогическите специалисти в международни и национални проекти, форуми и обучения.
    Събитието бе открито от Иван Стоянов, директор на СУ „Христо Ботев“, град Карнобат, който приветства участниците и официални гости: Мария Генова, заместник-кмет на община Карнобат; Деян Божинов – старши експерт по ОСО, Гюлшен Еминова, старши експерт по квалификация на педагогическите специалисти; Жанета Димитрова, старши експерт по английски език; Веселка Тодорова, старши експерт по ОНГОР, и Димитринка Стоянова, старши експерт по математика в РУО на МОН-Бургас.
    Обучението започна с въведение в съответната проблематика, онагледена с открити уроци с ученици от II, IV, VI, IX, X, XI клас. Част от всеки майсторски клас беше и използването на изкуствен интелект. Фокусът бе поставен върху преподаване, насочено към повишаване на четивната грамотност на учениците за придобиване на умения за извличане на информация по качествен начин и нейното обработване и анализиране при вземането на решения. Друг акцент бе повишаване на резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците.
    Адриана Койчева сподели опита си по темата „Изграждане на умения у учениците от начален етап за извличане на информация от художествен и нехудожествен текст, с цел по-добро представяне на НВО в IV клас“. Фокус на майсторския клас бяха ключови умения за разбиране на текст, типове упражнения и игри за развиване на четене с разбиране чрез извличане на информация от различни типове текст.
    Мария Иванова ръководи майсторски клас на тема „Езиковата грамотност във втори клас и основи на уменията за работа с текст“. Тя представи работата с текст чрез съпоставка с изображения, чрез подреждането и осмислянето му чрез представяне от името на героите.
    Главният учител Ганка Радева представи добри практики в обучението по математика. Темата на нейния майсторски клас бе „Стратегии за четене с разбиране в контекста на математиката. Развиване на умения за извличане, обработване и анализиране на информация от текст при вземането на решения“. Акцент в майсторския клас на Г. Радева беше значението на четенето с разбиране в контекста на математиката във връзка с осмисляне на конкретната задача, свързване на концепции, развиване на критично мислене. Бяха представени стратегии за преподаване и математическите задачи, които развиват уменията за четене с разбиране.
    Майсторският клас по природни науки на тема „Практическата задача в часовете по природни науки като фактор за трайно усвояване на знания и повишаване на резултатите от обучението“ ръководиха Мария Янева и Стефка Джендова-Танева. Пред педагогическите специалисти от област Бургас те представиха лабораторни експерименти, наблюдения, изследвания, проектни дейности, STEM уроци, мотивиращи учениците сами да откриват знанието, да го прилагат в реални ситуации и да повишават резултатите си.
    Опит по темата „Усъвършенстване на критическо мислене в обучителния процес чрез практически дейности“ сподели учителят по философия Владимир Терзииванов, който показа важността на критическото мислене и необходимостта от неговото развитие в учебния процес. Бяха разгледани конкретни насоки за усъвършенстване на критическото мислене чрез насърчаване на саморефлексия и осъзнатост, както и практическо развитие на умения за критическо мислене чрез упражнения и техники за внедряване на критическо мислене в класната стая. Темата е достъпна за учители от всички предметни области, тъй като критическото мислене следва да се развива в работата по всички учебни предмети.
    Майсторският клас на Димитрина Равалиева и Семра Куриева по английски език в профил Чужди езици е свързан с „Извличане на информация чрез четене с разбиране от различни типове текст в часовете по чужд език“. Те представиха техники за планиране и анализиране, за осмисляне на най-важните приоритети, четене с разбиране на различни видове текст, четене с преживяване и генериране на идеи.
Във втория етап на 22 ноември всички участници в майсторските класове отново ще бъдат в СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, за да представят идеите си и приложението им с техните ученици.
 

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЛИЦАТА, ЗАВЪРШИЛИ УСПЕШНО СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2022/2023 Г. И ЗРЕЛОСТНИЦИТЕ ОТ ВИПУСК 2024 Г.

ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПОЛАГАНЕ НА ИЗПИТ ПО УЧЕБЕН ПРЕДМЕТ, ПО КОЙТО ВЕЧЕ УСПЕШНО Е ПОЛОЖЕН ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ

Във връзка с чл. 135а, ал. 1 от ЗПУО и чл. 104а от Наредба №11 от 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението зрелостници, както и лица, притежаващи диплома за средно образование, за целите на кандидатстването във висше училище по свое желание имат право да положат изпит по учебен предмет, по който вече са положили успешно държавен зрелостен изпит, върху учебното съдържание, предвидено за изучаване на същия вид подготовка.

Изпитът може да се положи еднократно в рамките на учебната година на завършване на XII клас или на следващата учебна година и се провежда по реда на държавните зрелостни изпити.

Резултатът от изпита се отразява в удостоверение за положен изпит по реда на държавните зрелостни изпити за целите на кандидатстването във висше училище, което се издава в съответствие с държавния образователен стандарт за информацията и документите.

Резултатът от изпита се вписва в точки и в оценки и се трансформира в оценки по скалата за оценяване ECTS в съответствие с чл. 30, ал. 9 от Наредбата. Резултатът от изпита  не променя резултата от държавния зрелостен изпит в дипломата за средно образование.

До полагане на изпит по чл. 104а, ал. 1 от Наредбата се допускат зрелостници и лица, които:

  1. са положили успешно държавен зрелостен изпит, но желаят отново да се явят на изпит по същия учебен предмет за целите на кандидатстване във висше училища;
  2. не са положили изпит по чл. 104а, ал. 1 по този учебен предмет;
  3. са заявили желание за полагане на изпита в сроковете по чл. 104а, ал. 2;
  4. са заплатили такса съгласно Тарифата за таксите, които се събират в системата на предучилищното и училищното образование, приета с Постановление № 195 на Министерския съвет от 2017

СРОКОВЕ:

  Подаването на заявления за допускане до полагане на изпита по чл. 104а, ал. 1 и издаването на служебна бележка за подадено заявление за допускане за сесията на държавните зрелостни изпити през май-юни 2024 г. се осъществява в периода 24-26 април 2024 г., а на служебната бележка за допускане – в съответствие с графика, определен със заповедта на министъра на образованието и науката по чл. 84, т. 1.

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ:

  1. Заявление по образец, утвърден от Министъра на образованието и науката
  2. Копие от Дипломата за завършено средно образование
  3. Касов ордер за платена такса съгласно Тарифата за таксите, които се събират в системата на предучилищното и училищното образование, приета с Постановление № 195 на Министерския съвет от 2017

Документи се подават в канцеларията на СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат в срок до 26.04.2024 г.

                                                   УЧИТЕЛИ ОТ СУ “ХРИСТО БОТЕВ” ОБМЕНИХА ОПИТ С КОЛЕГИ ОТ ХЪРВАТСКА И ФИНЛАНДИЯ
      Седем учители от СУ “Христо Ботев”, гр. Карнобат в края на октомври участваха в структуриран курс в град Любляна, Словения. Квалификацията е връзка с проект „Ученикът – генератор на идеи“, Програма „Еразъм+”, Ключова дейност 1,сектор „Училищно образование“.

Целта бе да се даде възможност на учителите да насочат вниманието си към метод за творческо посрещане на предизвикателствата за преподаване и развиване на креативно мислене. Преодоляване на проблема, свързан с различната мотивация на учениците за изява, творчество и търсене на оригинални решения и повишаване на мотивацията на учителите за учене и самоусъвършенстване.

     В обучението участваха преподаватели от Хърватска и Финландия. СУ „Христо Ботев“, град Карнобат бе представено от заместник-директорите Ирина Скарлатова и Иван Иванов и учителите Димитрина Равалиева, Семра Куриева, Нора Мартинова, Мария Чанева и Деница Байчева.

     „Курсът бе полезен с това, че учихме как да подхождаме към решаването на проблеми по ефективен начин, самостоятелно и в екип, как да наблюдаваме проблема от различни гледни точки, да уважаваме другите и да надграждаме собствените си идеи, благодарение на идеите на другите. Обучението приключи с проектна дейност, която включваше създаването на клубове за креативно мислене в училище. Чрез практически дейности придобихме компетенции за разработване и представяне на учебно съдържание с методи, провокиращи въображението и оригиналността на учениците и стимулиращи развиване на конструктивното и креативното им мислене“ – разказват учителите. Добрите практики ще бъдат представени пред педагогическата общност на СУ „Христо Ботев“, като целта е те да бъдат част от инструментариума на учителите в училище. Предстоят интересни инициативи и с учениците, за да бъде споделено наученото.

                                                                            ЯПОНСКА ПОЕЗИЯ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК ПИСАХА ОСМОКЛАСНИЦИ
     Урок със задачи по творческо писане на английски език представи пред колегите си в СУ „Христо Ботев“ Димитрина Равалиева – старши учител и преподавател по английски език. В началото на учебната година Димитрина Равалиева заедно с още шест учители от училището участваха в структуриран курс в град Любляна, Словения. Квалификацията бе във връзка с проект „Ученикът – генератор на идеи“ по  Програма „Еразъм+”.  Добрите практики от обучението бяха представени от учителите, участвали в мобилността, пред педагогическата общност на СУ „Христо Ботев“ в три вътрешно квалификационни форми на тема The CoRT Thinking Programme. Целта е те да бъдат част от инструментариума на учителите в училище.

     Две от техниките, представени в Любляна, използва Димитрина Равалиева в урока си с осмокласниците от профил „Чужди езици“ с интензивно изучаване на английски език. Едната е „Силата на възприятието” за изостряне на възприятието и за фокусиране на мисленето по изчерпателен, ефективен и ефикасен начин. Конкретният инструмент от тази стратегия бе „Първо важните приоритети“. Учениците имаха за задача да напишат съчинение по зададено начало, като изберат най-важните идеи, фактори, цели, последствия и т.н. И докато в тази задача всеки ученик имаше възможност да използва 100-150 думи, то във второто  предизвикателство осмокласниците трябваше да предадат своите мисли, емоции, чувства и вълнения само със 17 срички. Защото задачата бе хайку – миниатюра с определена ритмика, без рими, която възниква в Япония като игра със стихове. Методът, който Димитрина Равалиева използва при втората задача е „Латералното мислене” – творческо мислене стъпка по стъпка, с разработени практически техники, които могат да се използват съзнателно. И двата метода, приложени в урока, са от Едуард де Боно –  малтийски мислител, психолог, автор и консултант.

     Да се изразяваш с японска поезия на английски език в „обикновено“ българско училище! Оказва се, че е възможно! Защото хората, които те водят, са знаещи, компетентни и мотивирани да се учат непрекъснато. „Завиждам Ви за шанса да имате този преподавател /в лицето на г-жа Равалиева/, който да развива Вашия творчески потенциал. Поздравявам Ви, че влизате така осъзнато, смислено и въодушевено в този процес на общуване и учене“ – с тези думи директорът на СУ „Христо Ботев“ Иван Стоянов поздрави учениците.