Иновация

Иновация „Екоприключения: Малки ученици – големи решения за зелено бъдеще“ за периода от 2024/2025 г. до 2027/2028 г.
Решение № 507 от 18 юли 2024 г. на Министерския съвет за приемане на Списък на иновативните училища в Република България за учебната 2024/2025 година
Цел на иновацията: формиране на личности с устойчиво съзнание и отговорно отношение към опазване на околната среда.
Иновацията „Екоприключения: Малки ученици – големи решения за зелено бъдеще“ въвежда нов учебен предмет „Практическа екология“ в Раздел В от Учебния план. Факултативният учебен час ще се изучава в 4 поредни години, като през 2024/2025 г. стартира с учениците от III клас. През всяка следваща учебна година учениците ще преминават през модули с теми, които надграждат и доразвиват знания, умения и отношения, свързани с устойчивото развитие, както следва:
III клас – Модул „Билкова градина – с кошница за билки“
IV клас – Модул „Екоработилница – втори живот на материалите“
V клас – Модул „Безценната вода – опазване и алтернативи“
VI клас – Модул „Решения за зелено бъдеще“
През учебната 2024/2025 г. в иновацията са включени всички ученици от III клас.
През учебната 2025/2026 г. в иновацията ще бъдат включени всички ученици от III и IV клас.
През учебната 2026/2027 г. в иновацията ще бъдат включени всички ученици от III, IV и V клас.
През учебната 2027/2028 г. в иновацията ще бъдат включени всички ученици от III, IV, V и VI клас.
Изучаването на модулите ще премине през конкретни етапи и модули, съобразени с възрастта на учениците и ще обхване няколко области на устойчивото развитие – биоразнообразие, рециклиране, опазване на водите, климатични промени, енергия, безотпадъчни технологии, чрез създаване на екопроекти, включващи зелени решения с добавена стойност.
Учебните програми, по които ще се провежда обучението във ФУЧ „Практическа екология“ развиват знания, нагласи, отношения, в съответствие с Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН:
Глобална цел № 3: Добро здраве и благополучие
Глобална цел № 6: Чиста вода и санитарно-хигиенни условия
Глобална цел № 7: Достъпна и чиста енергия
Глобална цел № 11: Устойчиви градове и общности
Глобална цел № 12: Отговорно потребление и производство
Глобална цел № 13: Борба с климатичните промени
Дейности:
Учениците са включени в дейности, свързани с наблюдение, оценка, анализ и вземане на решения, съставяне на план, изпълнение и реализиране на проекти по темите.
Използване на изследователски и практико-приложни методи (проектиране, дизайн мислене, проектно и проблемно базирано обучение, експеримент, 3D моделиране, симулация, презентиране, познавателни игри, брейнсторминг, дискусия, учене чрез правене и преживяване.
Очаквани резултати:
Учениците развиват ключови компетентности в областта на природните и дигиталните науки, умения за подкрепа на устойчивото развитие, умения за изразяване чрез творчество и технологии, повишават своята социална и гражданска ангажираност от ранна ученическа възраст.